Rinspeed’in patronu İsviçreli Frank M. Rinderknecht, yeni tasarımı olan Hybrid spor otomobilin dünya prömiyerini ilk kez Alplerin dışında bir yerde, kumarbazların cenneti Las Vegas’ta gerçekleştirecek. 06-09 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek CES Fuarında (Tüketici Elektroniği Fuarı) gerçekleştirilecek prömiyer şimdiden heyecanlı bir bekleyişe neden oluyor.

15-12/28/rinspeed-etos.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-1.jpg

Otomotiv konusunda söz sahibi olanların ortak görüşü, bu ve benzeri yüksek düzeyde inovasyon içeren modellerin giderek dijitalleşen dünyada otomotiv mühendisliğine çok büyük katkı yapacağı yönünde.

15-12/28/rinspeed-etos-2.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-3.jpg

Self-driving kavramında yani sürücüsüz otomobil, kendi kendine hareket eden otomobil anlayışında yaşanan gelişmeler gerçekten de son derece umut ve heyecan verici bir duruma geldi. Hala giderilmesi gereken pek çok problem var gibi görünse de alınan mesafenin çok büyük olduğu konusunda en umutsuz insanlar bile hemfikir.

15-12/28/rinspeed-etos-4.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-5.jpg

Self-driving konusuna çok kafa patlatmış olan Rinderknecht, sezgisel kontrol yazılımlarının geliştirilme sürecinin daha uzunca sayılabilecek bir yola ihtiyacı olduğunu ve bu yolun oldukça engebeli ve zahmetli olduğunu özellikle belirtiyor.

15-12/28/rinspeed-etos-6.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-8.jpg

Etos, ZF TRW imzası taşıyan katlanabilen ve bir yuvaya yerleştirilebilen direksiyon sistemi ile tam anlamıyla sürücüyü boşa çıkaran, onun kitap okuması veya video izlemesine olanak sağlayan bir yapıya sahiptir. Direksiyonun gizlenmesinin ardından araç self-driving moduna geçmekte ve otomobilin asıl önemli özelliği böylece devreye girmiş olmaktadır.

15-12/28/rinspeed-etos-10.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-11.jpg

Rinspeed Etos, iç ve dış tasarımında pek çok değişiklik yapılmış olsa da aslında BMW i8 üzerine inşa edilmiş bir otomobildir. İ8’in 3 silindirli ve 1.5 litre hacimli motorunun yanı sıra bir de elektrik motoru taşımaktadır. Bu kombinasyon, aracın 4.4 saniyede 0’dan 100 km/h hıza ulaşmasını sağlayabilmektedir.

15-12/28/rinspeed-etos-12.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-13.jpg

Rinspeed Etos için asıl ayırıcı ve dikkat çekici husus ise arka tarafında taşımakta olduğu ve entegre edilen pek çok kamera ile çeşitli açılardan görüntü sağlayan dron sistemine sahip olmasıdır. İçinde bulunan iki adet 21.5 inçli kavisli Ultra HD geniş ekranda pek çok kontrolün yanı sıra elde edilen görüntüler de işlenebilmektedir. Ayrıca dronu pek çok başka yararlı hizmet için kullanmak mümkün olmaktadır. Onunla seyir halinde iken harika fotoğraflar çekebilir veya aldığınız çiçeği sizden önce sevgilinize ulaştırabilirsiniz.

15-12/28/rinspeed-etos-16.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-17.jpg

Heybetli bir görsel duruş veren genişliği ile birlikte derin siyah olarak tanımlanabilecek parlak 20 inçlik Borbet GTX alüminyum alaşım jantlar araca aynı zamanda mükemmel bir yol tutuş sağlamaktadır. Aracın mümkün olduğunca hafif olmasını sağlamak ve görselliği güçlendirmek adına tavanın Corning Gorilla glass cam tavan olarak tasarlanması ise apayrı bir güzellik elde edilmesini sağlamıştır. Ayrıca dron için kullanılan platform da aynı malzemeden mamuldür.

15-12/28/rinspeed-etos-18.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-19.jpg

Aracın iç tasarımında kullanılan deri ve tüm sentetik yüzeyler yüksek kaliteli, benzersiz bir görünüm ve dokuya sahip olması ile karakterizedir. Kaymaz titanyum pedal ve yine aynı malzemeden çeşitli uygulamalar, görsel ve işlevsel bütünlüğü en mükemmel bir şekilde sağlamaktadır.

15-12/28/rinspeed-etos-20.jpg
15-12/28/rinspeed-etos-22.jpg

Rinspeed Etos, bünyesinde bulunan Harman Connected Car teknolojisi ile rakipsiz bir eğlence deneyimi sunabilmektedir. Güvenli ve hızlı bağlantı sistemi sayesinde son derece keyifli bir zaman dilimini araçta geçirmek mümkün olmakta, yakıt ikmalinden güzergâh seçimine, telefon görüşmelerinden randevu düzenlemelerine kadar her türlü asistanlık hizmeti sistemden alınabilmektedir. Aşağıdaki videoda yer alan görüntüler tüm anlattıklarımızı daha yakından görmenizi sağlayacaktır.